W większych firmach czy korporacjach obowiązuje zwykle 8 godzinny czas pracy. Taki system jest traktowany jako standardowy, pełny etat. Czy jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich pracowników? Jak godziny pracy wpływają na naszą efektywność i wydajność?

Regularność i monotonia?

Osoby, które pracują codziennie po tyle samo godzin są przyzwyczajone do systematyczności, regularnego planu dnia. Wykonują swoje obowiązki w wyznaczonym czasie i zwykle nie mają problemu z oddaniem projektów na czas. Jednak taka praca często jest monotonna i nie stawia przed nami nowych wyzwań. Wynagrodzenie w tym wypadku jest również ustabilizowane, zwykle przy takim trybie pracy sporadycznie zdarzają się podwyżki czy premie uznaniowe. Można to potraktować zarówno jako zaletę, jak  też i wadę. Wszystko zależy tak naprawdę od nas samych – jaki mamy charakter, na jakim stanowisku pracujemy.

Pracuj kiedy chcesz

Coraz więcej pracodawców wprowadza elastyczny czas pracy lub równoważny czas pracy. Jest to udogodnienie dla osób, które mają małe dziecko, długo dojeżdżają do pracy lub po prostu nie mogą wysiedzieć w biurze pełnej ilości godzin. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy czas w tygodniu załatwić również sprawy prywatne jak wnioski w urzędach czy badania lekarskie. Więcej czasu poświęcimy też rodzinie, a zwłaszcza dzieciom, więc łatwiej jest zachować work-life balance. Okazuje się również, że ten rodzaj pracy ma wiele zalet są to między innymi:

  •  wybór miejsca pracy – możemy pracować na laptopie będąc w ogrodzie, w ulubionej kawiarni czy po prostu siedząc na kanapie. W ten sposób łatwiej jest nam się skoncentrować i uciec od biurowego gwaru.
  • wybór czasu pracy – jeśli nie jesteśmy osobami, które z uśmiechem na twarzy budzą się rano, ten czynnik jest ogromną zaletą. Niektórzy lubią pracować wieczorem, w nocy, wtedy są najbardziej wydajni.
  • brak nadgodzin – szacujemy czas, który jest nam potrzebny na wykonanie zadania, ale możemy w ciągu jednego dnia pracować nad nim 12 godzin, a drugiego tylko 5, w zależności od tego ile mamy czasu. Sami ustalamy ile czasu poświęcamy danego dnia na prace, ważne, żeby ilość godzin w miesiącu się zgadzała.

Zależnie od wykonywanej pracy oraz zawodu, możemy wybrać w jakim trybie chcemy pracować. Jedni cenią swobodę czasu wykonania projektu, a inni zdecydowanie lepiej pracują w standardowym systemie.

Praca zdalna w Polsce – jakie perspektywy?

Jak wynika z najnowszych danych, nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie, niejako zmuszając pracodawców do postawienia na innowacyjne kroki. Praca zdalna w tej materii coraz dumniej zdobywa na popularności.

Wbrew pozorom, skorzystać z jej uroków mogą nie tylko pracownicy z sektora IT czy marketingu, ale również z innych sektorów, takich jak finanse czy administracja. Praca zdalna w Polsce jest możliwa wszędzie tam, gdzie zakres obowiązków pozwala na jej wdrożenie – w pozostałych przypadkach coraz częściej mówi się o pracy hybrydowej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_86481829_biurko.html

Oceń artykuł
0/5 (0)