Niewątpliwie proces rekrutacyjny nie jest prostym zadaniem – zarówno dla specjalistów działu HR, jak i dla samych kandydatów. Czasami wybór odpowiedniego pracownika, który posiada wszystkie niezbędne umiejętności, jest odpowiednio wykształcony i może pochwalić się doświadczeniem z danej branży wymaga długiej drogi. Również dla przyszłych pracowników znalezienie satysfakcjonującej pracy w zawodzie może być nie lada wyzwaniem.

Największe błędy rekruterów

Na pewno, bazując nawet na naszym doświadczeniu, możemy stwierdzić, że nie każda rozmowa kwalifikacyjna lub cały etap przygotowawczy jest odpowiednio prowadzony. Nadal zdarza się, że osoba odpowiedzialna za rekrutację mało profesjonalnie podchodzi do rozmowy, czyta CV kandydata przed samym spotkaniem, a nawet spóźnia się.

Największym grzechem rekruterów jest zapraszanie na rozmowę, a potem brak informacji o wyniku rekrutacji w wypadku negatywnej decyzji. Takie zachowanie świadczy o ignorancji wobec kandydatów.

Niedopuszczalne są również pytania osobiste lub te niezwiązane z pracą. Kandydat ma być zatrudniony (lub nie) wyłącznie ze względu na swoje kwalifikacje, doświadczenia, umiejętności, wiedzę. Niedopuszczalne są więc pytania dotyczące planów założenia czy powiększenia rodziny, pochodzenia, wyznania, preferencji politycznych, seksualnych, adekwatności wieku do danej roli czy miejsca zatrudnienia partnera – dodaje Michał Środa, specjalista HR GoWork.pl.

Udana rekrutacja – od czego zacząć?

W jaki sposób należy przeprowadzić dobrą rekrutację? Jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie odpowiedniego ogłoszenia. Jeśli będzie ono zbyt chaotyczne i pozbawione ważnych informacji, rekruter otrzyma znacznie więcej aplikacji, które w ogóle nie pokrywają się z wymaganiami pracodawcy, albo oczekiwania względem wynagrodzenia obu stron znacznie się rozmijają, co jest dla nich stratą czasu.

W ogłoszeniu należy koniecznie opisać stanowisko, następnie wymienić obowiązki przyszłego kandydata i oczywiście listę wymagań. Powinny dotyczyć one kompetencji twardych i miękkich. Bardzo istotnym elementem, który ułatwia proces rekrutacji, jest podanie przewidywanego wynagrodzenia oraz wskazanie na benefity, które mają przekonać do aplikowania również te największe talenty.

Czy wykształcenie idzie w parze z doświadczeniem?

Kolejnym krokiem jest rzetelna selekcja CV wszystkich kandydatów – należy zwracać uwagę na profil nowego pracownika, który powinien zawierać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz preferowane umiejętności. Osobą upoważnioną do tej czynności jest najczęściej specjalista HR zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna – najpierw z rekruterem, a później bezpośrednio z przełożonym lub szefem firmy.

Po drodze często pojawiają się zadania rekrutacyjne. Należy pamiętać, że jeśli ma to być przykładowy tekst lub grafika, powinno być przewidziane za to odpowiednie wynagrodzenie. Brak takiego szczegółu stawia firmę w złym świetle i  świadczy o braku profesjonalnego podejścia do kandydatów.

Interaktywny test aplikacyjny przyszłością HR-u

Co powinniśmy zrobić jeśli otrzymamy zbyt dużą ilość aplikacji na dane stanowisko? Przeglądanie listów motywacyjnych może nam zająć wówczas bardzo dużo czasu. Dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wcześniejsze przygotowanie testu on-line, w którym umieścimy najważniejsze pytania odnoszące się do kompetencji kandydatów. Otrzymane wyniki pozwolą nam na dokładny podział osób i wyłonienie najlepszych aplikacji.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_104217913_pewna-siebie-kandydatka-do-pracy-patrz%C4%85ca-na-rekrutera-lub-pracodawc%C4%99-z-wyzwaniem-czekaj%C4%85cym-na.html?vti=nu1nqp3mpzgs7eqa3d-1-3

Oceń artykuł
0/5 (0)