Ktoś, kto potrafi napisać ciekawy tekst albo nakręcić interesujący materiał filmowy na aktualne tematy z dziedziny m.in. polityki, kultury, gospodarki lub też problemów społecznych, a poza tym jest otwarty na innych ludzi i nie boi się wyzwań, może zastanawiać się nad zawodem dziennikarza. Taka osoba ma możliwość kształcenia w tym kierunku m.in. w szkole policealnej.

Obowiązkowa wiedza praktyczna

Zajęcia związane z dziennikarstwem trwają dwa semestry. Przez ten rok uczestnicy poznają wszystkie, istotne dla tej branży, zagadnienia – w ofercie programowej większości placówek edukacyjnych zwraca się uwagę nie tylko na kategorię prasową, ale również na dziennikarstwo radiowe i telewizyjne. Dzięki temu absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy w różnego rodzaju redakcjach, agencjach reklamowych, instytucjach związanych ze sferą publiczną oraz w każdej firmie, gdzie istotne jest odpowiednie przekazywanie informacji.

Kolejną kwestią, która jest ważna w nauce tej dziedziny w szkołach policealnych, jest wiedza praktyczna. Kursanci zapoznają się z teoriami pracy w zawodzie związanym z mediami, i jednocześnie uczą się wykorzystywać wszystkie te informacje, aby jak najlepiej wykonać powierzone im dziennikarskie zadanie. Wśród przedmiotów i zagadnień, które warto wymienić, to etyka zawodowa i prawa autorskie, techniki zawodu dziennikarza, fotografia medialna, reportaże, komunikacja interpersonalna oraz wiedza z historii i teorii mediów.Czy zapisać się do szkoły policealnej, czy też wybrać studia wyższe? Pomocą w tym problemie może okazać się lektura tekstu: „Szkoła policealna jest lepsza niż studia?”

Szkoła czy studia?

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to również jeden z wielu kierunków, jakie są dostępne w ofercie szkół wyższych. Jeśli kogoś interesuje ta dziedzina wiedzy i poważnie myśli o wykonywaniu pracy dziennikarza, może mieć problem z podjęciem decyzji dotyczącą sposobu kształcenia.

Dziennikarstwo bez szkoły – czy to możliwe?

Odpowiednia edukacja w każdym zawodzie stanowić będzie klucz do sukcesu. To właśnie dzięki niej będziemy mogli się rozwijać, co przełoży się zarówno na nasze zarobki, jak i na nasze odczuwanie szczęścia. Niemniej, czy w zawodzie dziennikarza zawsze trzeba będzie posiadać wykształcenie wyższe?

Pamiętajmy, że dziennikarstwo to w dużej mierze też rzecz sztuki. Żaden dokument nie będzie w stanie zastąpić naszych realnych umiejętności, które przecież możemy nabywać samodzielnie. Warto w ramach samokształcenia prowadzić bloga, czy pisać felietony dla zewnętrznych portali – choćby po to, by móc się potem pochwalić czymś w portfolio.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_131182050_selective-focus-of-attractive-journalist-holding-microphone-and-cameraman-shooting-her-outside.html

Oceń artykuł
0/5 (0)