Sytuacja szczecińskim rynku pracy jest względnie stabilna. Mimo rosnącej stopy bezrobocia, miasto to może pochwalić się dużą liczbą ofert zatrudnienia na portalach związanych z pracą. Sprawdź w naszym artykule, jak wygląda rynek pracy w Szczecinie w 2021 roku oraz dowiedz się, kto ma szansę na zatrudnienie w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Rynek pracy Szczecin – co zmieniła pandemia?

Pandemia koronawirusa, której wynikiem były liczne zwolnienia oraz zawieszenia działalności zakładów, pogorszyła sytuację na rynku pracy w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, bezrobocie w Szczecinie sukcesywnie rośnie od lutego 2020 roku. Na początku ubiegłego roku wynosiło ono 2,6 proc., a pod koniec już 3,9 proc. Niestety, obecnie wcale nie jest lepiej. W okresie od stycznia do kwietnia 2021 roku, stopa bezrobocia wynosiła 4,1 proc., czyli jeszcze więcej niż przed pandemią. Kryzys dotknął w szczególności branże objęte obostrzeniami, czyli turystyczną, hotelarską, gastronomiczną oraz handlową. Zarejestrowanych osób bezrobotnych w Szczecinie jest obecnie około 7,5 tys.

Warto jednak dodać, że szczeciński rynek pracy radzi sobie najlepiej w całym województwie. W Zachodniopomorskiem stopa bezrobocia sięgnęła bowiem 8,6 proc.

Rynek pracy w Szczecinie 2021 – jakie branże rekrutują?

Rosnąca stopa bezrobocia nie oznacza, że wszystkie sektory gospodarki musiały ograniczyć rekrutacje. Wręcz przeciwnie – niektóre w ostatnich miesiącach znacząco się wzmocniły i poszukują nowych pracowników. Rynek pracy w Szczecinie to jeden z nielicznych w Polsce, który ma dynamicznie rosnącą liczbę ogłoszeń na portalach związanych z zatrudnieniem. Kto zatem może liczyć na pracę w Szczecinie? Rekrutacje prowadzą obecnie branże ICT, BPO, IT, morska czy e-commerce.

Jakie zawody są poszukiwane w Szczecinie?

Wyniki badania „Barometr zawodów” na rok 2021 wskazują, że poszukiwane zawody w Szczecinie to w szczególności fachowcy z branży inżynieryjno-instalacyjnej, drogowej i budowlanej. Na oferty pracy mogą zatem liczyć dekarze, blacharze budowlani, murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, a także pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie.

Poza tym, rynek pracy w Szczecinie cierpi na niedobór nauczycieli, a w szczególności lektorów i nauczycieli języków obcych, nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli przedszkoli.

Jakie zawody są poszukiwane w Szczecinie? Z badania wynika, że brakuje ratowników medycznych, archiwistów i muzealników, kierowców autobusów, pracowników służb mundurowych, kierowców samochodów ciężarowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, a także samodzielnych księgowych.

Kto może mieć problemy ze znalezieniem pracy w Szczecinie?

W Szczecinie rynek pracy przesycony jest przedstawicielami handlowymi, kierowcami samochodów osobowych, kierownikami sprzedaży, a także socjologami i specjalistami ds. badań ekonomiczno-społecznych. Poza tym zatrudnienia poszukuje ogromna liczba osób związanych z eventami, turystyką i usługami fryzjersko-kosmetycznymi, czyli branżami, które najbardziej dotknęły skutki pandemii. Są to fotografowie, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, a także fryzjerzy i kosmetyczki.

 

 

 

Oceń artykuł
0/5 (0)