Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił już w marcu 2017 roku założenia programu „Teraz Lepsza Praca”, który jest elementem walki z bezrobociem w mieście i w regionie. Jednym z wytycznych tego programu jest udzielanie ulg podatkowych w podatku od nieruchomości dla rzetelnych pracodawców.

Premiowanie rzetelności zatrudniania pracowników

W Częstochowie bezrobocie utrzymuje się na względnie niskim poziomie. Na koniec marca w samym mieście stopa bezrobocia wynosiła 6,2 proc., w stosunku do 6,5 proc. pod koniec lutego. Takie dobre wyniki są między innymi efektem podejmowanych działań przez władze miasta i Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie.

Tworzenie nowych miejsc pracy dla prezydenta Matyjaszczyka jest priorytetem. Dlatego też wspiera pracodawców, którzy chcą zatrudniać nowych pracowników. W Częstochowie tworzone są specjalne strefy ekonomiczne, udziela się ulg dla przedsiębiorców i tworzy pozytywny klimat dla rozwoju biznesu.

Obecnie prezydent stawia nie tylko na ilość nowych miejsc pracy, ale i na ich jakość, stąd też program „Teraz Lepsza Praca”. Niebawem w Częstochowie ma zacząć obowiązywać nowa uchwała dotycząca ulg w podatku od nieruchomości dla tych firm, które stosują jasne i rzetelne zasady zatrudniania pracowników.

Kształt ulg podatkowych

Zgodnie z uchwałą rady miasta Częstochowa, z ulg podatkowych skorzystają ci pracodawcy, którzy tworząc nowe miejsca pracy, są w stanie zagwarantować nowym pracownikom pensję w wysokości co najmniej 150 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 3000 zł brutto. Ponadto, z ulg skorzystają firmy, w których minimum 80 proc. pracowników jest zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Taki wymóg ma sprzyjać pozytywnym zmianom w strukturze zatrudnienia. Zadaniem miasta będzie w najbliższej przyszłości monitorowanie działania pracodawcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy w zakresie zwolnień i przyjęć pracowników. Miasto ma sprawdzać, czy zmiany w strukturze zatrudnienia nie wynikają jedynie z chęci uzyskania ulgi. Ma to uszczelnić system ich przyznawania.

Zmiany w uchwale zostały zaopiniowane pozytywnie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wejdą one w życie po 90 dniach od ogłoszenia uchwały. Pracodawcy chcący skorzystać z nowo wprowadzanych ulg, mają trochę czasu, aby dostosować się do ich wymogów.

Gdzie pracodawcy najczęściej szukają nowych pracowników?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najczęstszym wyborem pracodawców jeśli chodzi o pozyskanie nowych rąk do pracy, będą portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork – to właśnie tam oferty pracy w Częstochowie pojawiają się najczęściej. Wynika to z faktu, że dzięki asyście naszego serwisu, przedsiębiorcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez większych problemów weryfikując otrzymywane zgłoszenia.

Kandydaci z kolei mogą maksymalizować swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, zwyczajnie aplikując na dziesiątki ofert odpowiadających ich wymaganiom, więc możemy mówić o obopólnej korzyści.

Oceń artykuł
5/5 (1)