Gliwice mogą poszczycić się niskim wskaźnikiem bezrobocia – wynosi on 4,5 proc. Warunki sprzyjające rozwijaniu działalności biznesowej przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy, jednakże w wielu przypadkach ciężko jest obsadzić wakaty. Dlaczego?

Niskie bezrobocie, ale rąk do pracy brakuje

Mieszkańcy Gliwic na brak pracy narzekać nie mogą – tylko niewielki ich odsetek pozostaje bez zatrudnienia, co jest zasługą prowadzenia rozmaitych działań mających na celu zwalczanie bezrobocia. Pomimo tego wielu pracodawców skarży się na brak rąk do pracy – potrzebni są m.in. kucharze, kelnerzy, pomocnicy kuchenni, spawacze, tokarze etc. Coraz częściej swoje kandydatury na poszczególne stanowiska zgłaszają cudzoziemcy.

Problemy z pozyskaniem polskich pracowników

Gliwiccy przedsiębiorcy podkreślają, iż mają spore kłopoty z rekrutacją – wpływ na taki stan rzeczy ma kilka istotnych czynników. Przede wszystkim poszukiwane są osoby z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Tymczasem spora część polskich fachowców, którzy są w stanie sprostać wymogom stawianym przez pracodawców, woli podejmować zatrudnienie np. w Niemczech czy w Czechach, gdzie stawki są znacznie wyższe. Kolejna sprawa dotyczy proponowanych wynagrodzeń – dla Polaków nie są one atrakcyjne. To prawda, że często pojawiają się różne oferty pracy w Gliwicach, lecz niejednokrotnie przedsiębiorcy nie kwapią się do tego, by płacić dużo. W mieście spora grupa osób pracuje poniżej własnych oczekiwań finansowych.

Obywatele zza wschodniej granicy zainteresowani pracą w Gliwicach

Zaistniała sytuacja sprawia, że pracodawcom bardziej opłaca się pozyskiwać pracowników zza granicy – głównie z Ukrainy, ale też i z Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii czy Mołdawii. Godzą się pracować za pieniądze, których nie chcą przyjmować Polacy, zaś przedsiębiorcom nie są straszne procedury przyjmowania cudzoziemców do pracy – zwłaszcza że w przypadku obywateli wymienionych powyżej państw zostały one uproszczone i nie wiążą się z ponoszeniem jakichkolwiek wydatków.

Obowiązkiem pracodawcy jest wypełnienie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy i złożenie go w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gliwicach. Cudzoziemiec może wtedy pracować w Polsce  przez 180 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy – następnie ma prawo zwrócić się do Urzędu Wojewódzkiego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na pracę umożliwiającym podejmowanie zatrudnienia bez wizy.

Pracownicy pośredniaka podkreślają, iż na przestrzeni ostatnich 3 lat zainteresowanie wschodnich sąsiadów pracą w Gliwicach wzrosło aż 10-krotnie. W 2016 r. przez ręce urzędników przewinęło się ok. 4500 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca – póki co nie zanosi się na to, by 2017 r. okazał się pod tym względem gorszy.

Najnowsze ogłoszenia o pracę w Gliwicach

Nie musisz już dłużej zastanawiać się nad tym, gdzie znajdziesz najnowsze i najlepsze ogłoszenia o pracę w Gliwicach – odpowiedź jest w zasięgu Twojej ręki! Znajdziesz ją na łamach naszego serwisu ogłoszeniowego. To właśnie tutaj przedsiębiorcy udają się w pierwszej kolejności, kiedy chcą znaleźć nowych pracowników do swojej załogi – mają oni bowiem świadomość, że to właśnie dzięki nam mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez większych trudności weryfikując otrzymywane aplikacje.

Kandydaci z kolei mogą do woli przebierać w wielu ogłoszeniach, których treść odpowiada nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom. Co więcej, mogą oni w łatwy sposób aplikować nawet na kilkadziesiąt ofert w ciągu jednego tylko dnia, znacząco maksymalizując swoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Kolejnym argumentem, który przemawia za korzystaniem z internetowej bazy ogłoszeń, jest szereg praktycznych funkcji dla użytkowników. Szukając pracy w GoWork.pl, można filtrować wyniki wyszukiwania według rodzaju umowy, czy wymiaru etatu. Co więcej, ustawienie powiadomienia pozwala uzyskać informację o pojawieniu się idealnej oferty w serwisie. Szybkie wysłanie CV to sposób na zdobycie przewagi nad konkurencją i większe szanse na pozyskanie zainteresowania ze strony rekrutera.

Jeżeli z jakichś względów nie uważasz powyższej możliwości za godną uwagi, możesz poszukać zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy, agencji zatrudnienia tymczasowego, czy nawet wybrać się osobiście do docelowego zakładu, jednak żadna z tych opcji nie zapewni Ci takiej efektywności, jak usługi naszego serwisu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119419311_widok-z-lotu-ptaka-na-ratusz-na-gliwickim-rynku-gliwice-%C5%9Bl%C4%85sk-polska.html?vti=mr1bmg3spvxq6vnsel-1-3

Oceń artykuł
5/5 (1)