Warszawa jest jednym z Polskich miast o najniższym wskaźniku bezrobocia. Według Urzędu Pracy m.st. Warszawy w marcu 2023 roku stopa bezrobocia w tym mieście wynosiła jedynie 1,5%. Pomimo dobrych, w skali krajowej, wyników nie oznacza to, że problem bezrobotnych nie istnieje. Statystyki pokazują, że stolicę kraju wciąż zamieszkują osoby dotknięte długotrwałym bezrobociem, a ponad 21% osób pozostających bez zatrudnienia należy do grupy wiekowej 50+.

Przyczyny wysokiego bezrobocia wśród osób po pięćdziesiątym roku życia

Według danych Urzędu Pracy m.st. Warszawy główną przyczyną niskiego zatrudnienia pracowników w wieku średnim i starszym są obawy pracodawców związane ze stratami finansowymi. Przedsiębiorcy obawiają się między innymi:

– że pracownik szybko przejdzie na emeryturę,

– słabego stanu zdrowia,

– częstych zwolnień lekarskich.

Pomimo pewnego ryzyka związanego z wiekiem, często nie dostrzegają oni korzyści związanych z zatrudnianiem takich osób, które są zdecydowanie przeważające. A są to przede wszystkim:

– duże doświadczenie zawodowe,

– doświadczenie życiowe,

– motywacja do pracy,

– brak problemów rodzinnych charakterystycznych dla młodych ludzi,

– możliwość pełnego zaangażowania w pracę.

Program AKTYWNI 50+, czyli walka z bezrobociem wśród osób w średnim wieku

Niechęć pracodawców prowadzi do wykluczenia z rynku pracy całej grupy społecznej, która dysponuje olbrzymim kapitałem. Rodzi to poważne, negatywne konsekwencje psychologiczne dla tych osób. Z tego względu Urząd Pracy w Warszawie wyszedł z inicjatywą programu AKTYWNI 50+, który ma na celu działania informacyjne, a także praktyczną pomoc w znalezieniu pracy bezrobotnym w wieku średnim i starszym. Edycja programu na 2016 rok została zakończona z dużym sukcesem, dlatego podobne działania zaplanowano również na rok kolejny. Program z założenia miał trwać od stycznia do grudnia, a już w listopadzie wszystkie jego cele zostały osiągnięte. 

W ramach inicjatywy została przeprowadzona akcja informacyjna dla pracodawców i bezrobotnych. Osoby, które zdecydowały się przystąpić do akcji, otrzymały wsparcie doradców zawodowych. Podczas licznych szkoleń zostały wypracowane sposoby szukania zatrudnienia, osoby bezrobotne były przygotowywane również do rozmów kwalifikacyjnych. Końcowe efekty przerosły oczekiwania inicjatorów programu – pracę znalazło aż 94% zgłoszonych osób (założeniem było minimum 70 – procentowe zatrudnienie), w tym część z nich zdecydowała się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Takie inicjatywy doczekały się kontynuacji także w kolejnych latach. W 2022 roku zakończył się projekt o nazwie „Dobry pracownik nie ma wieku”. Na rynku pracy w Warszawie widać na szczęście, powoli postępujące, ale wyraźne zmiany. Coraz więcej pracodawców decyduje się dawać szanse osobom z grupy wiekowej 50+ i docenia ich doświadczenie, kompetencje miękkie i autorytet. Pracownicy ci są m.in. doskonałymi menedżerami czy nauczycielami i coraz częściej stawiają np. na naukę umiejętności cyfrowych, które znacząco zwiększają ich szanse na skuteczne poruszanie się po stołecznym rynku zatrudnienia.

Jak można poprawić sytuację bezrobotnych 50+?

O ile programy informacyjne i zachęcające pracodawców do zatrudniania osób 50+ są potrzebne, o tyle poprawa sytuacji leży również w rękach ich samych. Człowiek uczy się przez całe życie, dlatego nawet doświadczeni pracownicy powinni zatroszczyć się o własny rozwój, np. uczestnicząc w różnych kursach, czy szkoleniach.

Osoby w średnim wieku powinny też uczestniczyć w różnych wydarzeniach np. targach pracy lub wysyłać pytania o zapotrzebowanie na nowych pracowników bezpośrednio do lokalnych pracodawców. Jeśli te działania nie przyniosą skutku, czasami najlepszym rozwiązaniem okazuje się przebranżowienie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_72366351_widok-z-g%C3%B3ry-na-stare-miasto-w-warszawie-hdr-wysoki-zakres-dynamiki.html?vti=m667j0zyysalc0w0ur-1-10

Oceń artykuł
0/5 (0)