Zawód górnika jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu dawał pewną, dobrze płatną pracę. Dziś kopalnie są coraz częściej zamykane, a górnicy muszą się przekwalifikować, aby znaleźć zatrudnienie. Co mogą robić?

Kopalnie w Rudzie Śląskiej

Śląsk był niegdyś przede wszystkim prężnie rozwijającym się ośrodkiem górniczym. Obecnie większość kopalni funkcjonuje na granicy rentowności lub jest zamykana. Nie inaczej dzieje się w Rudzie Śląskiej, gdzie funkcjonowało co najmniej kilka kopalni węgla kamiennego: Bielszowice, Halemba, Halemba-Wirek, Polska-Wirek, „Pokój”, Nowy Wirek, Wirek, Walenty-Wawel oraz „Śląsk”.

W regionie powstaje coraz więcej zakładów pracy niezwiązanych z górnictwem. To szansa dla byłych górników na znalezienie nowego zajęcia, wymaga od nich jednak chęci nabycia nowych umiejętności i wiedzy w obranym kierunku. W listopadzie 2017 roku będzie realizowany projekt „Mechanik i ślusarz alternatywą dla zagrożonego bezrobociem zawodu górnika w Rudzie Śląskiej”. To kolejna inicjatywa pod patronatem i we współpracy z organizacją Erasmus+.

O projektach

Erasmus Plus (Erasmus+) jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. W jego ramach organizowane są w Rudzie Śląskiej projekty aktywizujące bezrobotnych. Aktualnie zakończyła się już inicjatywa „Spedytor i elektryk w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej specjalistami na miarę współczesnej Europy”. Kolejna trwa jeszcze do listopada i ma na celu przekonanie górników, że mogą zdobyć nowy zawód i ustrzec się przed widmem bezrobocia, które staje się całkiem realną wizją przyszłości. Górnicy mogą przekwalifikować się do profesji mechanika i ślusarza, a zważywszy na fakt, że oferty pracy w tym zakresie pojawiają się w Rudzie Śląskiej i w całym regionie regularnie, są szansą na stabilne zatrudnienie.

Podczas Gali z Erasmusem, która odbyła się w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej 24 maja 2017 roku, wręczono uroczyście Europassy i inne certyfikaty potwierdzające kompetencje nabyte przez uczestników programu dzięki praktykom zagranicznym. Na Gali pojawiło się wielu lokalnych pracodawców, z którymi współpracuje Zespół Szkół nr 5. Bliskie relacje pomiędzy nimi sprzyjają realizacji nowoczesnego modelu kształcenia zawodowego. Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny pt.: „Znaczenie zagranicznych praktyk zawodowych w procesie kształcenia zawodowego”.

Oferty pracy w Rudzie Śląskiej – gdzie ich szukać?

Zastanawiając się nad tym, gdzie najszybciej i najprościej znajdziesz stabilne, dobrze płatne zatrudnienie, z czystym sumieniem możesz sobie odpowiedzieć, że rozwiązanie stanowić będzie nasz portal, GoWork.pl. To właśnie tutaj oferty pracy w Rudzie Śląskiej pojawiają się najczęściej, pozwalając przedsiębiorcom na znaczne przyspieszenie rekrutacji, a kandydatom dając możliwość przeszukania wyjątkowo obszernej bazy ogłoszeń.

Naturalnie, do Twojej dyspozycji pozostają również inne rozwiązania, takie, jak wizyta w powiatowym urzędzie pracy, czy w agencji zatrudnienia tymczasowego, jednak w żadna z możliwości nie będzie w stanie tak pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością, co skorzystanie z funkcjonalności naszego portalu.

Oceń artykuł
0/5 (0)