Władze Rudy Śląskiej muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom związanym z funkcjonowaniem lokalnego rynku pracy. Pojawia się tu bowiem sporo problemów wymagających wdrażania różnych rozwiązań. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na sytuację osób w wieku powyżej 50 roku życia, które chcą być aktywne zawodowo, ale mają poważne trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać starszych osób

W grudniu 2016 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej zarejestrowanych było 2335 bezrobotnych. W tej liczbie mieściły się osoby:

  • pomiędzy 45 a 54 rokiem życia – 404,
  • pomiędzy 55 a 59 rokiem życia – 267,
  • powyżej 60 roku życia – 135.

Jak więc zatem widać, osoby 50+ stanowią duży odsetek wśród mieszkańców pozostających bez pracy w Rudzie Śląskiej. Paradoksalnie to właśnie one mogą się poszczycić największym doświadczeniem zawodowym, które z punktu widzenia firm wystawiających oferty pracy w Rudzie Śląskiej jest niezwykle cenne. Pracodawcy sami zresztą podkreślają, że brak kandydatów posiadających adekwatne do poszczególnych stanowisk kwalifikacje i umiejętności to poważna przeszkoda – ale też nie chcą zatrudniać ludzi starszych. Dlaczego?

Co wpływa na sytuację na rynku pracy osób 50+?

Osoby 50+ to jedna z grup w największych stopniu zagrożona wykluczeniem z rynku pracy. Urzędy pracy najczęściej kierują je do prac społecznie użytecznych, robót publicznych oraz na staże, lecz pomimo tego ich szanse na utrzymanie posady nie są duże. Nie da się ukryć, iż większość pracodawców szuka metod obniżenia kosztów prowadzonej działalności, w związku z czym preferowani są tani i młodzi pracownicy finansowani ze środków publicznych. Ponadto specjaliści wskazują także na brak elastycznych form zatrudnienia, dzięki którym oferty pracy w Rudzie Śląskiej mogłyby być częściej adresowane do starszych kandydatów.

Nie bez znaczenia jest także to, że osoby 50+ mają przeważnie wykształcenie zawodowe, a ich kwalifikacje są niewystarczające. Rzadko kiedy podejmują działania mające na celu uzupełnienie braków, co ma niebagatelny wpływ na ich sytuację na rynku pracy.

Jakie działania podejmuje rudzki PUP?

PUP w Rudzie Śląskiej przeznacza niemałe środki na finansowanie form aktywizacji bezrobotnych powyżej 50 roku życia. Oferowane są m.in.:

  • staże,
  • refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego przez pracodawcę dla osoby bezrobotnej po 50 roku życia.

Duży nacisk kładzie się ponadto na przypominanie przedsiębiorcom, iż zatrudnianie starszych osób przynosi szereg korzyści. Pracownicy w tym wieku są nie tylko bardziej doświadczeni, ale też bardziej lojalni wobec pracodawców.

Oceń artykuł
0/5 (0)